Vánoce v Míšni

Meissen1

Doba adventu je každoročně spojená s vánočními trhy. U našich sousedů v Sasku a zejména v Drážďanech s těmi nejstaršími v Německu. Na tzv. Striezelmarkt se každoročně chystá tisíce návštěvníků.

Pro cestovatele, kteří neradi přecpané ulice, náměstí však existuje příjemná alternativa – Vánoce v Míšni.

Míšeň (německy Meissen) je saské město ležící severozápadně od Drážďan zhruba s 30 tisíci obyvateli. Město je proslaveno světoznámým míšeňským porcelánem.

Vánoční trhy se v Míšni konají letos od 28. listopadu až do Štědrého dne. Zajímavostí je adventní kalendář na radnici, kdy se každý den před Vánoci otevírají jedny okenice. (Vánoční stránky města)

Míšeňská porcelánová manufaktura nabízí k prohlídce své a v několika dnech během roku je možné navštívit i samotnou výrobnu porcelánu. Míšeňský porcelán se zde vyrábí již od roku 1710. (Míšeňská porcelánová manufaktura)

Nad městem se tyčí pozdně gotický zámek z 15. století Albrechtsburg, který je považován za nejstarší v Německu.

Jak se do Míšně dostat

Na vánoční trhy nejlépe vlakem (lahodné svařené víno je pádný důvod nechat automobil doma)

Z Drážďan nebo už z Bad Schandau lze využít linku S1 německých drah (Schöna – Meissen Triebischtal) a vystoupit na zastávce Meissen Altstadt. K cestování lze využít  regionální jízdenku Labe/Elbe za 300 Kč pro jednu osobu, nebo za 630 Kč pro 2-5 osob bez ohledu na věk, která platí v den vystavení a lze s ní cestovat po celém Ústeckém kraji a na německém území v oblasti spolku VVO (informace a podmínky). Do Drážďan či Bad Schandau se dostanete o víkendech speciálním vlakem Vánoční kometou, která vyjíždí z Ústí nad Labem v 9:24 a staví ještě v Děčíně.

Zpět můžete jet linkou S1 na hlavní nádraží do Drážďan a odtud opět Vánoční kometou v 15:32 do Ústí nad Labem, anebo až do Bad Schandau, kde přestoupíte na osobní vlak do Děčína. Vše v rámci jízdenky Labe/Elbe.

 

Užijte si advent a Vánoce